PERSPEKTYWA W FOTOGRAFII

  zródło : http://pasja-fotografowania.blogspot.com

Perspektywa i punkt widzenia w fotografii

Wszystko, co musisz wiedzieć o kompozycji obrazu fotograficznego – część 2

Komponując nasze zdjęcia powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż zmiana pozycji aparatu wpływa na zmianę proporcji obiektów na zdjęciu. Za pomocą odpowiedniego ustawienia aparatu możemy dodatkowo oddać pewne uczucia dla fotografowanej sceny, obiektu. Eksperymentując z poziomem z jakiego wykonujemy zdjęcia (niski, wysoki, poziom oka) oraz z perspektywą możemy pokazać nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość.
Większość zdjęć wykonujemy na poziomie swojego wzroku. Obiekty, budynki i ludzie wyglądają „normalnie” – czyli tak jak widzimy normalnie.
Jeżeli chcemy być nieco bardziej kreatywni możemy w łatwy sposób przekazać pewne uczucia tylko i wyłącznie zmieniając naszą perspektywę patrzenia czy punkt widzenia.
Rodzaje perspektywy w fotografii:
 • perspektywa żabia – fotografująca osoba przychyla aparat do góry. Najlepsze efekty dla tej perspektywy zyskujemy kiedy aparat w momencie robienia zdjęcia znajduje się prawie przy ziemi z obiektywem skierowanym do góry. W ten sposób fotografowane obiekty wyglądają na zdjęciu na dużo większe niż są w rzeczywistości. Jeżeli chcesz przedstawić na zdjęciu wrażenie siły i dostojeństwa jakiejś osoby czy obiektu jest to jeden ze sposobów na uzyskanie takiego efektu.
  Zdjęcie wykonane z żabiej perspektywy, dziecko na kamiennej plaży, kompozycja, punkt widzenia
  Zdjęcie gołębia wykonane z żabiej perspektywy, punkt widzenia, kompozycja
  Perspektywa żabia nie raz jest również nazywana perspektywą robaka ponieważ insekty, małe zwierzęta czy nawet małe dziecko w taki właśnie sposób widzi świat (wszystko wydaje się duż większe od niego).
  Przy wykonywaniu zdjęć żabią perspektywą należy zwrócić uwagę, iż w przypadku architektury linie zbiegają się ku sobie, powstaje tzw.  błąd perspektywy i mamy na zdjęciu wrażenie walących się ścian.
  Zdjęcie przedstawiające Hala Sultan Tekke, Larnaka, Cypr, architektura, perspektywa, błąd perspektywy, kompozycjaZdjęcie przedstawiające kolumnę w Kurion, Cypr, błąd perspektywy, kompozycja
  Zdjęcie przedstawiające wieżę dzwonniczą kaplicy na Cyprze, błąd perspektywy, kompozycja
  Zbieg linii przy tej perspektywie może dać ciekawy efekt wykonując zdjęcie drzew w lesie. Spróbuj…
  Zdjęcie przedstawiające jesień w lesie, perspektywa zbieżna, kompozycja
 • perspektywa ptasia – uzyskamy w momencie skierowania aparatu w dół. Takie fotografie wyglądają interesująco tylko i wyłącznie jeżeli jest to specjalny zabieg w celu oddania na zdjęciu odpowiednich emocji. Możemy w ten sposób sprawić, iż nasz obiekt będzie przedstawiony jako dużo mniejszy niż jest.
  Zdjęcie przedstawiające dziecko patrzące się na olbrzymiego loda, reklamę, perspektywa żabia, kompozycja
  Zdjęcie przedstawiające kota z ptasiej perspektywy, kompozycja
 • Wielu rodziców czy początkujących „fotografów” wykonuje zdjęcia swoich dzieci, zwierząt domowych czy innych obiektów znajdujących się poniżej poziomu ich wzroku, z górnej perspektywy. W ten sposób trudno o ciekawy efekt… Wystarczyło by obniżyć się do poziomu naszego obiektu (perspektywa psia) i nasze zdjęcia zmieniłyby całkowicie swój charakter i wymiar. Jeżeli wcześniej fotografowałeś tylko z góry, spróbuj to zmienić. Zobaczysz rezultaty. Świat obserwowany z poziomu widzenia fotografowanego obiektu pokazuje to w jaki sposób wygląda on oczami np. Twojego dziecka.
  Dziecko przedstawione z psiej perspektywy, z poziomu jego oczu, kompozycja
  Pies z psiej perspektywy, z poziomu jego oczu, portret psa, kompozycja
  Dziecko przedstawione z psiej perspektywy, poziomu jego oczu, kadr szeroki, poziomy, kompozycja
 • perspektywa żyrafia – występuje jeżeli zmienimy swój poziom na dużo wyższy (np. fotografując z drabiny, schodów czy wyższego piętra budynku) i skierujemy aparat w dół. Dzięki tej perspektywie możemy obserwować fotografowaną scenę niwelując dodatkowe rozpraszające tło, podkreślając tym samym główny temat fotografii.
  Zdjęcie wykonane z okna, z żyrafiej perspektywy, dzieci na rowerach, kompozycja
  Zdjęcie wykonane z żyrafiej perspektywy, dziecko na rowerze, upadek, kompozycja
  Zdjęcie przedstawiające przechodniów na pasach, wykonane z żyrafiej perspektywy, kompozycja
  Punkt widzenia
  W poszukiwaniu ciekawych kadrów fotograficznych musimy również pamiętać o tym, iż dany temat możemy pokazać na wiele różnych sposobów. Nasze możliwości są nieograniczone (tylko nasza wyobraźnia może je ograniczać).
  Wybierz sobie jakikolwiek przedmiot, temat który już wcześniej fotografowałeś i pomyśl jak jeszcze inaczej mógłbyś go przedstawić. Perfekcja by było gdybyśmy mogli pokazać go z takiego punktu widzenia jak nikt nigdy wcześniej! Nie powiem, że jest to nie możliwe ale na pewno jest to niezwykle trudne zadanie.
  Spróbuj więc przedstawić ten temat z takiego punktu widzenia z jakiego sam jeszcze nigdy nie próbowałeś. Będziesz zaskoczony efektami.
  Zobacz moje przykłady:
Zdjęcie przedstawiające posąg anioła z różą w ręku, znajdującego się na cmentarzu w Bydgoszczy, inny punkt widzenia, zdjęcie z boku, kadr poziomyZdjęcie przedstawiające posąg anioła z różą w ręku, znajdującego się na cmentarzu w Bydgoszczy, inny punkt widzenia, zdjęcie z boku, kadr pionowyZdjęcie przedstawiające posąg anioła z różą w ręku, znajdującego się na cmentarzu w Bydgoszczy, inny punkt widzenia, zdjęcie z żabiej perspektywy, kadr poziomy

Jeden obiekt z innego punktu widzenia

Zabawka zwierzęta z zoo w pociągu, kadr pionowy, zdjęcie z ptasiej perspektywy, inny punkt widzenia, kompozycjaZabawka zwierzęta z zoo w pociągu, kadr poziomy, inny punkt widzenia, kompozycja

Czasami wynik może być trochę karykaturalny 🙂

Krowa na polu, zdjęcie wykonane ze zbliżeniem, karykatura, inny punkt widzeniaKrowa na polu, zdjęcie wykonane ze zbliżeniem, karykatura, inny punkt widzenia

A może z poziomu nóg…

Zdjęcie przedstawiające psa na spacerze z Panem, z poziomu psa, perspektywą psa, kompozycjaPsia perspektywa, zdjęcie przedstawiające tylko nogi, deskorolka, papieros, kadr kwadratowy, kompozycja
Mam nadzieję, że znalazłeś w tym artykule coś nowego dla siebie i że zainteresowałam Ciebie a może nawet zainspirowałam do poszukiwań nowej perspektywy czy punktu widzenia.
Przyznam się szczerze, że wybór zdjęć d tego artykułu sprawił mi dużo problemu i doszłam również do wniosku, iż sama powinnam częściej wykonywać zdjęcia korzystając z różnej perspektywy w celu pokazania różnych emocji.

 zródło : http://pasja-fotografowania.blogspot.com